Thursday 11.21 Opening Night Gala

image3


The Opening Night Gala will be at the Ellen Noel Art Museum.


Food, wine and beer @ 6:00 pm

Film Screening @ 6:30 pm 


Finding Home in Boomtown

A Documentary Film by Matt Maxwell

Q&A with Matt Maxwell after the screening


Beer provided by Standard Sales Co., LP


 Sponsored by the Law Office of Laura A. Carpenter 






Friday 11.22 Education Day

9 am Ladybug

9:15 Cactus House (documentary)

9:30 am Places Disturbed (documentary)

10:15 am Grievances 

10:30 am Redbound

11 am Colors Run

11:30 am Street Flame

11:45 am  Dough Boy - Q&A

1:30 pm Serpendipity and Tiffany (animation)

1:45 pm Jack and Anna (documentary)

2:15 pm Memio and Mia

2:30 pm The Goatman 

3 pm Monochrome: The Chromism (feature)


Seminars

Documentary 9:45 am

Directing/Producing 1 pm

Horror/Thrillers 2:30 pm


Panelists

Brian David Cange

James Fite

Matt Maxwell 

Billy Pon 

 Joseph Daniel Rodriguez 

Jared Rush

 Antti Seppänen 


 The Education Day will be held in the Jack Rodgers Auditorium





Friday 11.22 Football Films

image4

 Football Films will screen in the Jack Rodgers Auditorium.  


6:00 pm Best Chance U 


6:20 pm Now or Never: A Tony Romo Story

Q&A with Chris Hanna, Director/Producer


8:00 pm Friday Night Lights (2009)




Saturday 11.23 WorldView

WorldView will screen in the Jack Rodgers Auditorium


12 noon to 6 pm WorldView Showcase

12 noon The Quiet Shore (USA)

12:30 pm Tank Man (USA)

12:45 Age of Bryce (USA)

1 pm To the Boats (United Kingdom)

1:15 pm Squaring Up (Canada)

1:30 pm Adnan Far From Home (USA), Coffin Decolleté (Egypt)

1:45 pm I Am Not an Actress (Iran)

2 pm How and Why Don Jose Has Vanished (Israel/Spain)

2:15 Tic (USA), You're the Puppet (USA)

2:30 pm Photographs  (Brazil)

2:45 pm Love the Most (Mexico)

3 pm After Work (Cayman Islands)

3:30 pm Cuban Canvas  (Cuba), Iron Freedom Foundation (USA)

4 pm Queen Crocodile (Belgium)

4:30 pm Coming Home (USA)

4:35 pm The Tea at the Bottom of the Pot  (France/Vietnam)

5 pm Cantina (USA)

5:30 pm Inheritance (USA)


6:00 pm Awards Ceremony - Jack Rodgers Auditorium

Sponsored by Odessa College


6:30 pm Honor Chair (USA)

7 pm Foster Boy (USA)

9 pm Motorcycle for Maradona (Russia)

9:30 pm The Race of Gentlemen (USA)